The Old Coach
2019 Season Articles Statewide

6A & 5A Playoff Projections (10/16)

We’re coming up on four weeks left until the best time of the year in Texas high school football: playoffs.

As district play starts to heat up and playoff spots begin to be grabbed, it feels like an appropriate time to take a look at what the playoffs would look like if they were to start today.

6A DIVISION I

REGION I

Odessa @ El Paso Montwood

Arlington Lamar @ Euless Trinity

Lewisville @ Southlake Carroll

Skyline @ DeSoto

El Paso Franklin @ Odessa Permian

San Angelo Central @ Arlington Martin

Keller @ Flower Mound

South Grand Prairie @ Duncanville

REGION II

Sachse @ Allen

Killeen Harker Heights @ Rockwall

Cypress Ranch @ Round Rock Stony Point

Aldine MacArthur @ Conroe

Plano @ Rowlett

Mesquite @ Killeen Shoemaker

Round Rock @ Cypress Woods

The Woodlands @ Aldine Davis

REGION III

Houston Lamar @ Cypress-Fairbanks

Fort Bend Ridge Point @ Katy

Pasadena Dobie @ Galena Park North Shore

Clear Springs @ Pearland Dawson

Cypress Falls @ Houston Bellaire

Katy Tompkins @ Fort Bend Travis

Beaumont Westbrook @ Humble Atascocita

Pearland @ Dickinson

REGION IV

San Antonio East Central @ Lake Travis

San Antonio O’Connor @ San Antonio Madison

McAllen Memorial @ Laredo United

Los Fresnos @ Weslaco

Austin Del Valle @ Converse Judson

San Antonio Johnson @ San Antonio Stevens

Laredo United South @ Mission

Edinburg North @ Harlingen

6A DIVISION II

REGION I

Midland Lee @ El Paso Pebble Hills

Arlington @ Richland

Hebron @ Denton Guyer

Richardson @ Cedar Hill

El Paso Americas @ Amarillo Tascosa

Haltom @ Arlington Bowie

V.R. Eaton @ Flower Mound Marcus

Mansfield Summit @ Pearce

REGION II

Wylie @ Dallas Jesuit

Waco Midway @ Longview

Cypress Bridgeland @ Austin Vandegrift

Spring Dekaney @ Klein Oak

Prosper @ Lakeview Centennial

Tyler Lee @ Temple

Cedar Park Vista Ridge @ Tomball Memorial

Klein Collins @ Spring Westfield

REGION III

Houston Westbury @ Cypress Creek

Fort Bend Elkins @ Katy Taylor

Humble Kingwood @ La Porte

Clear Lake  @ Richmond George Ranch

Houston Stratford @ Houston Heights

Katy Mayde Creek @ Fort Bend Bush

Houston C.E. King @ Humble

Houston Strake Jesuit @ Clear Creek

REGION IV

Smithson Valley @ Austin Westlake

San Antonio Brennan @ San Antonio Roosevelt

Pharr-San Juan-Alamo @ Laredo Alexander

Harlingen South @ Weslaco East

Buda Hays Consolidated @ Schertz Clemens

South San Antonio @ San Antonio Brandeis

Eagle Pass @ McAllen Rowe

Edinburg Vela @ Brownsville Hanna

5A DIVISION I

REGION I

Amarillo Palo Duro @ El Paso Chapin

Saginaw @ North Richland Hills Birdville

El Paso Eastwood @ Abilene Cooper

Colleyville Heritage @ Crowley

Grapevine @ Azle

El Paso Eastlake @ Amarillo

Saginaw Boswell @ Denton Ryan

Amarillo Caprock @ El Paso Del Valle

REGION II

Dallas Adams @ Frisco Lone Star

McKinney North @ Magnolia West

Frisco Independence @ Highland Park

College Station @ Mesquite Poteet

Magnolia @ Tyler John Tyler

Frisco Wakeland @ Lancaster

West Mesquite @ Lufkin

Mansfield Timberview @ The Colony


REGION III

Fort Bend Hightower @ New Caney

Manor @ Seguin

Port Arthur Memorial @ Alvin Shadow Creek

Austin LBJ @ Cedar Park

Austin Crockett @ Hutto

Humble Kingwood Park @ Richmond Foster

Pflugerville Connally @ Dripping Springs

Friendswood @ New Caney Porter

REGION IV

San Antonio Southwest @ San Antonio Wagner

Corpus Christi Veterans Memorial @ Rio Grande City

San Antonio Brackenridge @ Northside Harlan

La Joya Palmview @ Corpus Christi Flour Bluff

Brownsville Pace @ Corpus Christi Miller

San Antonio Burbank @ Laredo Martin

Victoria East @ Mission Veterans Memorial

San Antonio Southwest Legacy @ San Antonio Veterans Memorial

5A DIVISION II

REGION I

El Paso Andress @ Canutillo

Wichita Falls @ Fort Worth North Side

Clint Horizon @ El Paso Burges

Fort Worth Eastern Hills @ Wichita Falls Rider

Fort Worth Southwest @ Lubbock Cooper

El Paso Parkland @ El Paso Bowie

Canyon Randall @ Justin Northwest

El Paso Austin @ El Paso Riverside

REGION II

Dallas Kimball @ Aledo

Lucas Lovejoy @ Corsicana

Burleson @ Red Oak

Royse City @ Denison

Greenville @ Frisco

Midlothian @ South Oak Cliff

Denton Braswell @ Ennis

Dallas Seagoville @ Burleson Centennial

REGION III

Lamar Consolidated @ Whitehouse

Houston Sterling @ Port Neches-Groves

Lindale @ A&M Consolidated

Vidor @ Fort Bend Marshall

Crosby @ Manvel

Marshall @ Katy Paetow

Fort Bend Willowridge @ Barbers Hill

Huntsville @ Longview Pine Tree

REGION IV

Lockhart @ Pflugerville Weiss

Port Lavaca Calhoun @ Edcouch-Elsa

Georgetown East View @ Kerrville Tivy

Mission Sharyland @ Alice

Roma @ Corpus Christi Calallen

Leander Glenn @ San Antonio Alamo Heights

Gregory-Portland @ Sharyland Pioneer

Boerne Champion @ Brenham

Related posts

EP Del Valle vs Canutillo | Week 4 Photos

Ryan Vidales

North Shore vs Westfield | Week 3 Photos

Marcus Gray

Pebble Hills vs El Dorado | Week 1 Highlights

Jesse Tovar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Share via
Copy link
Powered by Social Snap